Historie

 
Úvod
Historie
Projekt
Rozhraní
Trackball
Joystick a tlačítka
Ovládací panel
Upgrade 2012
Upgrade 2013
Upgrade 2014
Upgrade 2015
Skříň
Dodělávky
Hardware a software
Cena
A co dál?
Odkazy

„Jedeme na automaty,“ zavelel starší kámoš. „Cože? Kam? Neptej se a pojeď.“
Už nevím kolik nás tehdy bylo, ale vzali jsme kola a jeli. Ale vím, že to bylo 1. května 1982, to si pamatuju docela dobře. Byl jsem cestou trochu otrávenej, protože jsem si myslel, že když je ten Svátek práce a ve fabrice býval den otevřených dveří, že se tam s klukama jedeme podívat na nějaký automatický soustruh nebo co. Žádná fabrika, žádnej soustruh. Přijela zábava z jinýho světa, na náměstí v Čelákovicích byl valník s automatama. Možná to byla jejich první štace, protože v následujících dnech chlápek maloval na bok valníku nápis jako vrata VIDEOHRY.
Hraní těchto her bylo tehdy velmi vzácné a nemělo podobné alternativy. Kdo si neprošel touhle fází v patřičném věku, tak ho to nebere. Mně bylo tehdy 9 let a hlavně jsme zírali na rekordy starších kluků a snažili se od nich odkoukat nějaký ten fígl. Když valník po pár týdnech odjel, měl jsem po náladě. Za rok nepřijelo nic, což mě dost naštvalo, protože jsem měl plnou kasičku dvoukorun. Další rok přijel pro změnu autobus, kde místo sedaček byly automaty. Drtil jsem 6. třídu, takže to už byly lepší výkony a bavilo mě to mnohem víc. Následující roky si už přesně nevybavuju, ale když automaty přijely, tak jsem tam nemohl chybět.

Když mi na jaře 2001 kamarád ukázal emulátor M.A.M.E., který objevil na internetu, nevěřil jsem vlastním očím a následně jsem hledal další informace o tomto projektu a celkově mě tato oblast začala zajímat. Také jsem konečně zjistil, jak se ty hry jmenujou, protože tehdy jsme je měli pojmenovaný vlastními názvy. Zajímaly nás akorát rekordy, jak se to má hrát a co se tam píše dalšího nebylo podstatný.
Docela mě pobavil článek o tom, že když v Japonsku vyrobili hru Space Invaders, tak to způsobilo nedostatek stojenových mincí a mincovna musela ztrojnásobit ražení, protože to všechno končilo v automatech. U nás těch pár pojízdných heren nebo kolik jich vlastně bylo, jistě nemohlo ohrozit počet dvoukorun v oběživu. Ale oceňuji, že se to sem vůbec dostalo.
O emulátorech se na těchto stránkách nedočtete, protože na toto téma již existuje spousta jiných webů. Ale chtěl bych říct, že lidem, kteří napíšou emulátor na cokoliv, se uctivě klaním.

Když se chci na chvíli odreagovat počítačovou hrou, je to pouze automatovka. Mám pár oblíbených her a jsou to samozřejmě ty, které jsem hrával, když jsem byl na základce. Jiný hry mě neberou a nikdy jsem nechodil do kamenný herny. Ale jednu jsem nedávno navštívil. Ptal jsem se, jestli nemají starej rozbitej automat, abych si ušetřil trošku práce.
Nemají. Dobře, musím to tedy zbouchat sám.

Moje oblíbená klasika vyrobená v letech 1979-1983. Existuje ještě někde u nás originál?

Mladší bratr již gemil v kamenný herně tyhle novější věci.


Zpět   Další